رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

دستورالعمل اجرایی 17 گانه شورای اقامه نماز

دستورالعمل اجرایی 17 گانه شورای اقامه نماز

دستورالعمل اجرایی 17 گانه شورای اقامه نماز

1.        تشکیل شورای اقامه نماز استان و برگزاری جلسات هر دو ماه یکبار، به ریاست استاندار یا یکی از معاونین و حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان و دبیری مدیر ستاد اقامه نماز استان.<?xml:namespace prefix = o />

2.       انجام پژوهش ها علمی و میدانی با موضوع «بررسی وضعیت اقامه نماز در بین قشرهای مختلف جامعه با تاکید بر محیط های آموزشی و فرهنگی» با مشارکت دانشگاهها و سایر مراکز علمی پژوهشی استان

3.      حضور دبیر ستاد اقامه نماز در شورای اداری و حسب مورد در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و کارگروه های مربوط جهت انجام وظایف محوله.

4.       تاکید بر ضرورت دستیابی به اهداف تعیین شده مبتنی بر «نظام جامع برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی» به منظور توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در دستگاههای اجرایی استان با هماهنگی ستاد اقامه نماز استان.

5.      اعمال نتایج ارزیابی عملکرد دستگاههای اجرایی استان در حوزه نماز در ارزیابی عملکرد سالیانه دستگاهها و جشنواره شهید رجایی

6.       اختصاص اولویت موضوعات فرهنگی به نماز و تخصیص اعتبار لازم به فعالیت های اقامه نماز از محل بودجه و اعتبارات فرهنگی در امر ترویج و توسعه فرهنگ نماز و طرح این موضوع در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان، دفتر امور زنان و خانواده استانداری و کمیته شورای اجتماعی و فرهنگی و ارائه گزارش فصلی فعالیت های خود به استاندار.

7.      واگذاری فضای اداری مناسب به ستاد اقامه نماز استان شهرستان ها جهت انجام مأموریت های محوله در استان و شهرستان هایی که ستاد فاقد محل مناسب می باشد با طرح موضوع درکارگروه ساماندهی فضاهای اداری.

8.      تشکیل کارگروهی با عنوان «کارگروه بررسی وضعیت فضاهای اقامه نماز در راه های مواصلاتی استان» و با ترکیب معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، مدیر ستاد اقامه نماز استان، مدیران کل راه و شهرسازی، پالایش و پخش فرآورده های نفتی، حمل و نقل پایانه ها، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اوقاف و امور خیریه به منظور:

8.1- کمک به احداث مسجد یا نمازخانه در مسیرهای مواصلات استان که فاقد فضای اقامه نماز هستند، با همکاری متولیان امر و همچنین جلب حمایت مالی خیرین و افراد علاقمند در استان.

8.2- تعمیر، تجهیز و نگهداری مساجد و نمازخانه های بین راهی موجود، بقاع متبرکه، جایگاههای سوخت رسانی بین شهری، غذاخوری های بین راهی و ... به ویژه در ایام پرتردد سفر (سفرهای عید نوروز، تعطیلات تابستان و ...)

8.3- نظارت بر وضعیت نمازخانه های بین راهی.

9.       برنامه ریزی و نظارت بر زمان حرکت سامانه های سفری (اعم از هوایی، ریلی و زمینی) از طریق متولیان امر در سطح استان بطوری که با وقت فضیلت نماز تداخل نداشته باشد.

10.     برنامه ریزی و نظارت بر رعایت مدت زمان قانونی اقامه نماز (20 دقیقه) در مراکز دولتی، نظامی، انتظامی، آموزشی، فرهنگی.

11.     تجلیل و تقدیر از مروجان و فعالان اقامه نماز در اقشار مختلف (اعم از دستگاههای اجرایی برتر در امر اقامه نماز در استان، مروجان اذان زنده، ائمه جماعاتی که نماز صبح را در مساجد اقامه می کنند، نوجوانان و جوانان فعال در مدارس و دانشگاهها